top of page

KSIĄŻKI

images.png
Pobierz spis treści

Arteterapia. Zdrowie dzięki sztuce

Red. naukowa: Marta Majorczyk, Marta Szabelska- Holeksa

Rok wydania: 2015

Miejsce wydania: Poznań

Wydawnictwo: CDV

ISBN 978-83-87563-28-6

Fragment z recenzji prof. Hanny Ograbisz-Krawiec:

„… Książka jest interesującym zbiorem 17 artykułów, prac badaczy z różnych ośrodków akademickich (także zagranicznych), prezentujących najnowsze wyniki badań w zakresie szeroko rozumianej arteterapii. Nierzadko są to rezultaty wieloletnich eksploracji i dociekań w przestrzeni terapii sztuką, stanowiących niewątpliwie aktualnie przebogaty poznawczo obszar badawczy, z którego to właśnie autorzy poszczególnych rozdziałów, sporządzili nośne i trafne sprawozdania. Wartością nie do przecenienia zaproponowanego zbioru prac jest ich różnorodność wynikająca z odmiennych perspektyw ujmowania dynamiki współczesnego wykorzystania sztuki w procesach wspomagania rozwoju i zdrowia człowieka oraz penetracji zagadnień istotnych dla nowego spojrzenia na miejsce i znaczenie sztuki.”

10251947_768645716500322_778375233756460

Rola ojca w poglądach i planach życiowych młodych mężczyzn

Rok wydania: 2013

Miejsce wydania: Poznań

Wydawnictwo: WSNHiD

ISBN 978-83-87653-13-2

Fragment z przedmowy autorstwa prof. dr hab. Heliodora Muszyńskiego:

"O książce, którą mam przyjemność tutaj zapowiedzieć i gorąco polecić zainteresowanemu Czytelnikowi, jak też o badaniach, na podstawie których powstała, można z pewnością powiedzieć jedno: że wychodzą one naprzeciw jednym z najbardziej nabrzmiałych dylematów i palących pytań, przed jakimi stają współczesne społeczeństwa.  Są to dylematy i pytania o przyszłość ojcostwa. Wyrastają one zresztą na podłożu innego, bardziej ogólnego pytania, pytania o zasadniczym znaczeniu dla całej naszej cywilizacji: o przyszłość i perspektywy rodziny jako fundamentalnej komórki życia społecznego. Ale można bez żadnej przesady powiedzieć, że pytanie o przyszłość ojcostwa jest jeśli nie rdzeniem, to przynajmniej najbardziej istotnym składnikiem tych współcześnie odczuwanych wątpliwości i niepokojów...

          Te właśnie doniosłe pytania legły u podstaw badań, których wyniki przedstawia i omawia w swej książce Marta Majorczyk. Na ile i jak młodzi mężczyźni wbudowują w swoje plany życia perspektywę ojcostwa? Czym jest dla nich ojcostwo: szansą spełniania się, życiowym obowiązkiem czy zagrożeniem dla realizacji własnego modelu udanego życia? Na ile są gotowi podjąć to zadanie ojcostwa i uczestniczyć, zawsze przecież oddając część siebie, w życiu i rozwoju swoich dzieci? A wreszcie: jak pojmują rolę ojca i na ile są przygotowani do jej podjęcia?  

         Wszystkie te pytania można dziś traktować jako węzłowe dla czasów, które przeżywamy i które rysują się przed nami. To one właśnie zainspirowały autorkę tej książki do podjęcia badań nad tym, jak współczesne pokolenie młodych, właśnie wkraczających w dorosłe życie, mężczyzn zamierza rozwiązywać kwestie ojcostwa w wizji własnego życia. Jestem przekonany, że zainteresowany Czytelnik znajdzie w jej lekturze ciekawe inspiracje do własnych przemyśleń – i nie tylko przemyśleń."

images.png

Podręcznik dla trenerów

Rok wydania: 2014

Miejsce wydania: Poznań

Wydawnictwo: WSNHID

Podręcznik metodyczny dla trenera prowadzącego szkolenie, opracowany w ramach projektu pt. „PI: Innowacyjny program rozwijający psychoedukacyjne kompetencje interpersonalne u uczniów klas IV-VI z terenów wiejskich, wiejsko-miejskich i miast do 25 tys. mieszkańców województwa wielkopolskiego”

images.png
Pobierz spis treści

Konteksty współczesnego macierzyństwa. Perspektywa młodych naukowców.

Red. naukowa: Marta Majorczyk, Justyna Deręgowska

Rok wydania: 2012

Miejsce wydania: Poznań

Wydawnictwo: WSNHiD

ISBN 978-83-87653-09-5

Fragment z książki:

" Zagadnienie macierzyństwa wciąż wzbudza wiele emocji. Głębia i zakres znajomości tego tematu w dyskusjach prowadzonych na różnych polach życia społecznego rozciąga się od poczęcia i narodzin dziecka przez różne konteksty macierzyństwa, aż do ukazania dylematów i konfliktów tkwiących w samej kobiecie- matce....

Na niniejszą monografię składa się dwanaście opracowań przygotowanych przez przedstawicieli młodego pokolenia naukowców, reprezentantów wielu polskich ośrodków naukowych. Tematyka prezentowanych artykułów mieści się w obszarze wielorakich kontekstów współczesnego macierzyństwa. Prace przedstawiają liczne jego perspektywy i aspekty, uwarunkowane współczesnymi i bardzo dynamicznymi przemianami życia społecznego. Przemianami, które jak się zresztą okazuje, stanowią bardzo ważny czynnik, rzutujący na wielowymiarowość współczesnego macierzyństwa i pełnienie przez kobietę roli matki."

images.png
Pobierz spis treści

Oblicza kryzysu współczesnego człowieka.

Red. naukowa: Marta Majorczyk, Justyna Deręgowska, Joanna Świątkiewicz

Rok wydania: 2012

Miejsce wydania: Poznań

Wydawnictwo: WSNHiD

ISBN 978-83-87653-08-8

Fragment z książki:

"... Niniejsza monografia, choć wyraźnie zorientowana humanistycznie, jest próbą wielozakresowej analizy i wglądu w istotę kryzysu człowieka. Jest próbą stworzenia wielowymiarowego i interdyscyplinarnego wizerunku jednostki zmagającej się z kryzysem, w związku z czym zgromadzony i przedstawiony materiał przybliża problematykę kryzysu z różnych, bardzo ważnych perspektyw i naświetla znaczenie tego typu doświadczenia dla psychospołecznego funkcjonowania człowieka...

Na monografię składa się czternaście opracowań naukowych, w których  autorzy- zarówno dojrzali naukowcy, jak i przedstawiciele młodego pokolenia (jak się okazuje, naukowcy z wielkim potencjałem twórczego myślenia), reprezentanci różnych ośrodków naukowych w Polsce, przedstawiają wielorakie perspektywy i analizy doświadczenia kryzysu przez współczesnego człowieka oraz jego zmagań z kryzysem. Kreślą tym samym interesującą perspektywę współczesnych sieci wsparcia społecznego, które niewątpliwie w sytuacji kryzysu pełnią obecnie bardzo znaczącą rolę."

 Study & Science & Knowledge & Practice

 

© 2016 by P&M Majorczyk

bottom of page